Krawiec – to brzmi dumnie. Jeżeli lubisz projektować, ubierać się i wyglądać niebanalnie, interesują Cię tkaniny, szycie, tworzenie własnych ubrań.

Dołącz do naszego grona i wybierz praktyczny zawód z przyszłością. To kierunek dla osób, które interesują się najnowszymi trendami w modzie, lubią projektować i konstruować i szyć własne projekty-modele. Wprowadzona innowacja pozwoli uczniom tej klasy spróbować swoich sił w komputerowym projektowaniu i haftowaniu. W przyszłości absolwenci tego kierunku mogą być zatrudnieni w nowoczesnych i wyspecjalizowanych zakładach szwalniczych oraz firmach krawieckich, a także w działach związanych z wytwarzaniem wyrobów odzieżowych lub założyć własną działalność gospodarczą. Dodatkowe umiejętności z zakresu komputerowego projektowania oraz haftowania własnych wzorów pozwoli szybko odnaleźć się młodemu człowiekowi na rynku pracy. Dodatkowo szkoła stwarza uczniom/uczennicom możliwość zaistnienie na rynku modowym jako model / modelka.

Krawiec konstruuje i szyje odzież lekką, ciężką lub skórzaną. Pracuje w małych zakładach usługowych szyjąc odzież miarową na indywidualne zamówienie lub szyje odzież konfekcyjną według przeciętnych wymiarów w zakładach przemysłu odzieżowego. Krawiec w małym zakładzie jest odpowiedzialny za uszycie ubioru od momentu otrzymania zlecenia do momentu odbioru gotowej sztuki; w większych zakładach większość zadań jest rozdzielana między różnych pracowników. Krawiec szyjący odzież miarową najpierw zdejmuje wymiary z klienta i omawia fason ubioru; w miarę potrzeby doradza klientowi model najbardziej odpowiedni do jego figury i stylu. Następnie przygotowuje formy odzieży na papierze, przygotowuje szablony i wykrawa w materiale poszczególne elementy odzieży. Po wykrojeniu zszywa wszystkie części. W trakcie szycia dokonuje dwóch, trzech przymiarek, dopasowując odzież do figury klienta. Krawiec w zakładzie przemysłu odzieżowego jest odpowiedzialny za fragment procesu produkcji odzieży i może zajmować różne stanowiska. Krawiec może pracować we wzorcowni, gdzie na stanowisku krawca modelarza opracowuje według danego projektu formy odzieży i wykrawa elementy ubioru według przeciętnych wymiarów. Na tym kierunku wiele prac wykonuje się ręcznie i przy użyciu podstawowej maszyny szwalniczej. Wytwór jest podstawą pracy krawca, który w dziale przygotowania produkcji pracuje przy opracowywaniu dokumentacji procesów produkcyjnych. Krawiec pracuje również w krojowni, gdzie wykonuje i kieruje operacjami związanymi z przygotowaniem do krojenia i samym krojeniem materiałów odzieżowych. W tym dziale wykorzystuje się maszyny krojcze, krajarki, wykrojniki itp.

Uczniowie tej klasy w przyszłości mogą być zatrudnieni w nowoczesnych i wyspecjalizowanych zakładach szwalniczych oraz firmach krawieckich, a także w działach związanych z wytwarzaniem wyrobów odzieżowych lub założyć własną działalność gospodarczą. Dla uczniów tej klasy zaplanowaliśmy innowację: haft komputerowy i gadżety reklamowe. Jest to doskonała okazja do poszerzania swoich umiejętności z zakresu projektowania wzorów na ubrania, logotypów czy tworzenia gadżetów reklamowych, przydatnych przy promocji.

Innowacje pedagogicze:

• Haft komputerowy i gadżety reklamowe

Uzyskiwane kwalifikacje zawodowe:

• AU.14 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.

Dodatkowe kwalifikacje w ramach kursów:

• AU.61. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy
• AU.62. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp

Patronat:

• Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
• Artystyczna Alternatywa w Krakowie

Ciekawe zajęcia i inicjatywy w ramach kierunku kształcenia:

• nauka chodzenia po wybiegu
• udział w pokazach mody
• wyjazdy na profesjonalne pokazy mody organizowane w Krakowie, Łodzi, Poznaniu
• spotkania z ludźmi z branży modowej i kosmetycznej
• zajęcia artystyczne
• wycieczki integracyjne dla modeli i modelek
• plenery malarskie.